Spa Ynetimi
 


 
Anasayfa      Hakkımızda      İletişim     
Skip Navigation Links
 
 

 

SPA HABERLERİ

SPA İnsan Kaynakları ve Kariyer 

 
Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeyde... 

AUSBILDUNGSPARTNER

Wellness - Nageldesign

Sport -Ausbildung


 

Facebook Spa Yönetimi twitter Spa Yönetimi


 
2011 YILI İÇİN SPA & WELLNESS MERKEZİNİZİN HEDEFLERİ BELLİ Mİ?

Türkiye’de genelde SPA Merkezleri küçük ölçekli işletmeler olduğundan ve birçoğu sadece yaz döneminde faaliyet gösterdiğinden dolayı hizmet kalitesine, müşteri memnuniyetine ve personel eğitimine yeterince önem verilmemektedir. Personelin eğitimi ve deneyimi ile ilgili sorunlar iki şekilde karşımıza çıkmaktadır.
 
İlk olarak, kış aylarında personelin farklı sektörlerde çalışması veya hiç çalışmaması, SPA sektörü ile ilgili bilgi ve deneyim kaybı yaşamasına neden olmaktadır. İkinci olarak her sezon farklı personelin istihdam edilmesi ile yeni personelin eğitimi ve oryantasyonu sorunu ortaya çıkmaktadır. Personel eğitimine harcanan her kuruş personelin gelişmesine, kaliteli hizmet sunulmasına ve dolayısıyla müşteri memnuniyetinin artırılması ve müşteri sadakatinin sağlanmasına olanak tanımaktadır. Bu eğitimler, işletmenin nakit akışını artırmanın yanında personel tatminini, motivasyonunu ve sadakatini de geliştirmektedir. Sonuç olarak personel devir hızı düşmektedir.
 
Yaz sezonu çalışan SPA Merkezlerinde görülen en büyük sıkıntılardan birisi SPA Satış ve Pazarlama (infoculuk) sorunudur. Çünkü, SPA Merkezinde sunulan hizmetin müşteriye doğru tanıtılması, SPA Merkezine karşı güven oluşturulması, farklı ülke insanlarının beklentilerini ve müşteri tiplerini algılayabilecek ve akıcı bir dil ile satış pazarlama yapacak çalışanı bulmak oldukça zordur. Bu sektörde çalışmak isteyen bu kişilere, mesleki dil, pazarlama, satış teknikleri, müşteri analizi, etkili iletişim, müşteri şikâyetlerinin değerlendirilmesi ve raporlandırılması vb. eğitimler verilerek SPA Merkezinin hedeflenen cirolara daha hızlı ve daha kolay ulaşabilmeleri için bu personele gereken yetenekler kazandırılmalıdır. Çünkü bu personel SPA Merkezi Yöneticilerinin gözü, kulağı ve ayaklarıdır.
 
Yaz sezonu çalışan SPA Merkezlerinde görülen diğer bir sıkıntı ise, personelin motivasyonunun azalması ve sunulan hizmet kalitesinin düşmesidir. Sunulan SPA hizmetlerinin kalitesinin düşmesi Merkez karlılığını doğrudan etkilemektedir; çünkü memnun kalmayan bir müşteri diğer otel müşterileriyle bu deneyimini paylaşmaktadır. Bu da SPA Satış personelinin (infocu) satış yapmasını zorlaştırmakta ve dolayısıyla merkez yeni müşteri bulmakta ve kar sağlamakta büyük sıkıntı çekmektedir. SPA Yöneticileri, bu sıkıntıların yaşanmaması için SPA personelinin gereken eğitimleri almalarını sağlayarak onların motivasyonlarını yükseltmeyi hedeflemelidir.

Tuz Odası Kurulumu
Tuz Odası Kurulumu


Spor Merkezi Kurulumu


Ozon Tek Yetkili Satıcısı
0232 422 40 41

 

 spayonetimi.com tüm hakkı saklıdır