Spa Ynetimi
 


 
Anasayfa      Hakkımızda      İletişim     
Skip Navigation Links
 
 

 

SPA HABERLERİ

SPA İnsan Kaynakları ve Kariyer 

 
Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeyde... 

AUSBILDUNGSPARTNER

Wellness - Nageldesign

Sport -Ausbildung


 

Facebook Spa Yönetimi twitter Spa Yönetimi


 
Türkiye'de her SPA, SPA mıdır acaba?‏
Spa üzerine birkaç söz ;
Spa’lar  “zihin , beden ve ruhsal” yenilenmenin , genel iyilik halinin arttırılmasına adanmış,çeşitli profesyonel hizmetlerle desteklendiği kurumlardır.
                                                                                                                                    ISPA, 19 Ağustos 2004

“Spa Dünyası” ile fiziksel, duygusal, ruhsal bedenimize iyileşme fırsatı tanıdık. Hayatı kendimiz hızlandırdık ve kolaylaştırmak için zorlaştırdık. İçimizdeki hayat enerjisini akışını yavaşlattık. Çağdaşlık, konfor ve modernlik adına doğadan bile vazgeçtik. Şimdi ise SPA ortamlarında doğamıza dönebilecek fırsatlar bulduk, dinlendik, nefes  aldık, şımardık, tecrübe edindik, bitkilerin gücünden faydalandık, hareket ettik ve hatta öğrendik. SPA deneyiminin aslında bir lüks değil gereklilik olduğunu fark ettik.

SPA –Salus per aquam? “Sanitas per aquas”, “Sanare per aquam” sudan gelen sağlık veya suyla iyileşme anlamlarından doğabilir.

Ülkemizde son yıllarda SPAların gelişimi çok hızlı bir şekilde olmuştur. Bu plansız ve bilinçsiz büyüme bir takım sorunları da birlikte getirmiştir. Gerek oteller gerekse şehir merkezlerinde DAY SPA şeklinde açılan SPAlar hayatımızın bir parçası haline gelmiş hatta eski zamanlardaki mahalle hamamlarının yerine geçmeye başlamıştır.

Nitelikli bir SPA olması için mutlaka olması gereken bazı özellikler ülkemizde göz ardı edilmekte, kaynaklarımız doğru kullanılmamaktadır. Bir SPAda olması gereken en önemli özellik bir su kaynağıdır. Bunun termal kaynak  veya deniz suyu olması gereklidir. Kaplıcalar en iyi doğal SPA merkezleridir. Şifalı sular ve kaplıcalar cenneti olan ülkemizde bu kaynaklar kullanılamamaktadır. Ölü deniz çamuru, Fransız yosunu, SPAlarda kullanılmaktadır. Ancak biz ülke olarak nedense hala dışarıdan ithal edip, yüklü miktarlarda gümrük vergisi ödeyerek gerek kozmetik, gerek aromatik yağ-esanslar için olması gerekenden daha fazla para harcamaktayız. Ohhh, ne ala ham maddeler Türkiye'den yurtdışına ihraç edilsin, ekonomik fiyatlarla satılsın, sonra bu malzemeleri biz tekrardan astronomik fiyatlarla geri alalım...!!!

Günümüz insanları için bir gereklilik haline gelen SPAlar geniş kitlelere ulaşmamakta, belirli bir kitlenin elinde lüks ve özel statüde tutulmaya çalışılmaktadır (kasıtlı, kasıtsız???).

Kan dolaşımının arttırılması, metabolizmanın hızlandırılması, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması, vücuda deri yolu ile gerekli mineral ve elektrolitler takviyesi işlemlerinin keyif verici, dinlendirici aynı zamanda ruhu okşayıcı ortamlarda sunulması SPAların ortak hedefi olmalıdır bence.
Arzu Erçetin
Lidya Sardes Termal Hotel & SPA
SPA Müdürü

Tuz Odası Kurulumu
Tuz Odası Kurulumu


Spor Merkezi Kurulumu


Ozon Tek Yetkili Satıcısı
0232 422 40 41

 

 spayonetimi.com tüm hakkı saklıdır