Spa Ynetimi
 


 
Anasayfa      Hakkımızda      İletişim     
Skip Navigation Links
 
 

 

SPA HABERLERİ

SPA İnsan Kaynakları ve Kariyer 

 
Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeyde... 

AUSBILDUNGSPARTNER

Wellness - Nageldesign

Sport -Ausbildung


 

Facebook Spa Yönetimi twitter Spa Yönetimi


 

SPA  MERKEZLERİNİ  BEKLEYEN TEHLİKE!!!


Son yılların yükselen trendi, modern yaşamın ayrılmaz bir parçası   olarak  ifade edilen  spa merkezlerinin  geleceği  nasıl  görülüyor? Apartman  dairelerindeki   ilkel  masaj  salonlarından, 7 yıldızlı  otellerin milyon dolarlık  spa  merkezlerine  uzanan  geniş  bir yelpazede yer  alan  spaların  ilk  sorunu   standardizasyonlarının  olmaması, isteyenin istediği  şekilde kendini  ifade edebilmesi. Buna bağlı olarak  haksız bir rekabet ortamının ortaya çıkması.

Otellerde her biri  milyonlarca dolar   harcanarak  gereksiz bir sürü ekipman ve donanım ile donatılmış  spa  merkezleri bu konu  hakkında bilgisi  olmayan,  buraya  yatırdığı yatırımı bir an önce nakitte çevirmek isteye yatırımcılar tarafından veya  başıma bela olmasın diye düşünen deneyimsiz otel müdürleri  tarafından   işletmercilere  kiralanmaktadır. Spa  merkezinin  bir tesisin  profit merkezi  olmanın dışında  bir takım misyonları da vardır.Tesislere  gelen  tatil yapmak isteyen misafirlerin  bedensel  dinlenmelerinin  yanında  zihinsel ve ruhsal  olarak  dinlenebilecekleri  yegane yer tesislerin spa  merkezleridir. İyi bir spa  merkezi  tesisin satış ve pazarlamasında  direkt  rol  oynamaktadır. Avrupa’da ve Asya’da  spası  nedeni  ile tercih edilen  destinasyon haline gelmiş  tesislerin çokluğu yanında ülkemizin bu konudaki zayıflığı içler acısıdır.

Spa  kelimesinin  açılımıdaki “ sudan gelen sağlık “ ülkemizde  göz ardı edilmektedir. Sağlık ile ilgili  hiçbir olumlu yaklaşım içermeyen uygulamalar  ile   olsa olsa” suyla giden sağlık” hizmeti  verilmektedir.  Yüksek  kira  bedelleri  ödenerek  işletmesi  alınan  spa merkezlerinde  tek  hedef  yapılacak  satış  ve elde edilecek  ciro ve ona bağlı karlılık olmaktadır. Bundan daha doğal bir şey yoktur bir işletmenin kar amacı  ile işletilmektedir. Ancak  nasıl  kasaptan  alınan  et, at eti  olunca, içine su  enjekte edilince, soya  kıyması  katılınca  suç  oluyorsa ,spa  merkezlerinde de bilinerek veya bilinmeden buna benzer suçlar işlenmektedir.

Bunları  örnekleyecek  olursak, Her bir spa uygulaması öncelikle  o bakımı bilen   kişilerce uygulanmalıdır. Bu gün spa  merkezlerimizde  çalışan  spa terapistlerinin %70 den fazlasının  mesleki bir sertifikaları  yoktur. Olanlar ise  kısa dönemli halk eğitim merkezlerinin  düzenlediği  kurslardan mezundurlar. Bu kurslarda kısıtlı zamanda teorik ve pratik olarakinsan sağlığının önemli olduğu bir sektörde   gerekli bilgilerin verilmesi  imkansızdır.

Misafirlerin ihtiyaçları  göz önüne alınarak  kişiye özel  spa  paketlerinin   oluşturulması  nerdeyse  ortadan   kalkmıştır. Bu gün adına infocu denen  yabancı  dili  çok iyi  bilen hatta yabancı  uyruklu  kişiler, tesislerde  misafirleri taciz ederek, spa   merkezleri   için satış yapmaktadırlar. Bunlar  spa  merkezinde ne yapıldığı ile ilgili  değillerdir. Kendilerine verilmiş  belirli bir hedef ciroyu   tamamlamaya odaklanmışlardır. Bu tür bir  satış  tekniği  ile  spa  merkezleri  halıcı ve kuyumcu  tezgahtarları  tarafından  pazarlanmaktadır. Her gün hamamda kese olan,haftada 5 kez cilt bakımı yaptıran, sabah akşam akupunktur uygulaması  alan, her gün yosun sargılamasına giren misafir sayısı epey fazladır. Bunların yanlış olduğunu çşitli kaynaklardan öğrenen bilinçli misafirler ve bilinçlenen misafirler  her geçen gün daha az spa  hizmeti  almaya  başlamıştır.

İkinci  bir  sıkıntı  acentalar tartafından satılan  saatlik  spa, türk  hamamı  turlarıdır.  Ayni  yaklaşım hatta  daha  acımasızı  acentalar tarafından  yapılmaktadır. 2. Sınıf hamamlara ve spa  merkezlerine otellerden  misafirler  kitleler  halinde  taşınmakta, bir iki saatlik bir sürede  her türlü  spa  uygulaması, hamam  uygulaması  misafirlere  sunulmaktadır. Bu yerlerde  kullanılan ürünler, yapılan bakımlarında  kalitesi  çok kötüdür. Bunları  denetleyecek  bir sistem yoktur. Misafir  memnuniyetsizliğini  turu satan rehbere  ifade edebilecektir. Rehber  ve acenta zaten bu turu  organize eden kuruluştur. Spa merkezine  şikayetler  iletilince bu paraya bu kadar olur, cevabı ile karşılaşılmaktadır. Otellerdeki  spa  merkezleri  bu konuda biraz daha  kontol altındadır. Otel  misafirinin  şikayeti  spa  işletmecisini  zor durumda bırakabilir.

Yukarda  çok küçük bir pencereden bakabildiğim  kadarı  ile  spaların bu günkü  durumunu  gözlerinizin  önüne sermeye çalıştım. Aslında  bu sektörün yabancı  personel  problemleri, kullanılan ürünler  ile ilgili  problemleri, hijyen ve taciz problemleri, şehir içindeki  spa merkezlerindeki uygulamalar gibi çok farklı pencereleri de var.  Baktığımız pencereden gördüklerimizi  özetleyecek  olursak; kişilerin  sağlığını  ön planda tutmayan, kalifiye eleman  bulundurmayan, kullandığı  malzeme ve kozmetik ürün konusunda denetime sahip  olmayan spa  merkezleri, bu gün sadece ciro ve kar odaklı çalışan  ticari  kuruluşlar haline gelmiştir. Bilinçli  misafirlerin bu durumu algılaması ve gerekli tepkileri  göstermesi  çok uzun bir zaman  sürmeyecektir. Gerekli önlemler  alınmaz  ise  çok değil 5 yıllık bir süreç  içinde  spa  merkezleri  ölü  yatırımlar olarak  tesislerin içinde  yer kaplamaya başlayacaklardır.

Bu günlerden gerekli  önlemlerin devlet ve özel  sektör  tarafından  ayrı  ayrı alınması gerekmektedir. Gerekli standartlar oluşturulmalıdır. Eğitim için gerekli düzenlemeler yapılmalı, spa terapistliği bir meslek  dalı  haline getirilmelidir. Spa  işletmeciliği için gerekli  bilgisel donanım, eğitim zorunlu hale getirilmelidir.

Bütün bu olumsuzlukların yanında  spa  hizmetine gereken önemi  veren sağlığı  her zaman ön planda tutan, yaptığı işin ciddiyetini kavramış  işletmelere huzurunuzda bir kez daha teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Dr .Orhon UZEL

orhon@superonline.com


Tuz Odası Kurulumu
Tuz Odası Kurulumu


Spor Merkezi Kurulumu


Ozon Tek Yetkili Satıcısı
0232 422 40 41

 

 spayonetimi.com tüm hakkı saklıdır