Spa Ynetimi
 


 
Anasayfa      Hakkımızda      İletişim     
Skip Navigation Links
 
 

 

SPA HABERLERİ

SPA İnsan Kaynakları ve Kariyer 

 
Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeyde... 

AUSBILDUNGSPARTNER

Wellness - Nageldesign

Sport -Ausbildung


 

Facebook Spa Yönetimi twitter Spa Yönetimi


 

SPA FIRTINASI VE TEHLİKELERİ


Son yılların en hızlı gelişen sektörlerden bir olan SPA eş zamanlı olarak ülkemizde de gündemde yerini aldı. Bazı güzellik veya kuaför merkezleri, merkezlerine bir masaj yatağı alarak kendi merkezlerine SPA unvanını eklediler. Bir SPA fırtınası var; ama bu iyiye mi gidiyor kötüye mi gidiyor zaman gösterecek.
 
Bir de çok sevindirici ama uygulamadaki hatalardan dolayı üzücü bir gelişme olarak üretim sektöründe faaliyet gösteren birçok firma bu sektöre yatırım yaptı ve vatandaşlarımıza istihdam olanağı sundular. Fakat kurdukları SPA merkezlerini üretim sektörü gibi gördüler ve aynı sistem ile yönetmek istediler…

Hatta bazı firmalar fabrika müdürünü SPA müdürü olarak atadılar ve bir çoğu çok ciddi maddi ve prestij kaybına uğradılar.

Bazı SPA merkezi işletmecileri ise bir veya iki yıl çalışma tecrübesiyle risk alarak bu sektörde işletme veya yönetim fonksiyonlardan haberdar olmadan var olmaya çalışıyorlar.

Bir diğer sıkıntı ise SPA Merkezindeki personelin devir hızı ve yeterince donanımlı personelin bulunmaması. Burada bazı faktörler büyük rol oynamaktadır. Bunlardan ilki personele sunulan imkanlar ve olanakların ( bazı merkezlerde SPA personeli konaklamayı SPA merkezin masaj yataklarında gerçekleştirmektedir.) yetersiz olmasıdır. İkincisi ise,  eğitimli personelin turistik SPA merkezlerinden, yerel misafirlere hizmet sunan DAY SPA ve Termal Otellere yönelmesidir. Diğer bir faktör personelin bilinçsizce yönetilmesi ve çalıştırılmasıdır (bir tellak veya bir masör bir günde en fazla kaç kişiye hizmet sunabilir?).

SPA merkezleri amaçlarına göre sağlın geliştirilmesi ve rehabilite edici hizmetler olarak kabul edilmektedir. Sunulan hizmet insan sağlığını doğrudan etkilediği için daha dikkatli ve bilinçli olmamız gerekmektedir.

Sezgin AYDIN
Sağlık Yöneticisi
SPA İşletme ve Yönetim Fonksiyonları Danışmanı

Tuz Odası Kurulumu
Tuz Odası Kurulumu


Spor Merkezi Kurulumu


Ozon Tek Yetkili Satıcısı
0232 422 40 41

 

 spayonetimi.com tüm hakkı saklıdır